Hikayemiz

Nefais Restaurant

keşif mutfağı

Nefais’in eşsiz tatlarını bir araya getirmek için, Türkiye coğrafyasını oluşturan 7 bölgeyi sizin için gezdik; binlerce yıllık geçmişe sahip lezzetlerimizi sofralarınıza taşıyabilmek için marifetli şeflerin ve yöre insanlarının orijinal reçetelerini araştırdık. Toprakla başlayan yemeğin yolculuğunu ateş ile buluşturmak için farklı pişirme yöntemleri kullandık. Yemek kültürümüzü yerel gelenek ve göreneklerle harmanladık.

Yolculuğumuz esnasında yolumuz Ağırnas köyünde Mimar Sinan’ın taş ustalığı ile de keşisti, Kızılırmak’ın asırlardır lütfettiği tüflü kızıl toprağı işleyen ustalarla da. Ateşbaz-ı Veli’den de feyz aldık, sırlar ve güzelliklerle dolu Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinden de. Binlerce yıllık mutfak kültürümüz içerisinde gezindikçe yeni tatlara, yeni duygulara ulaştık ve 7 bölgemizin özel tatlarını masalarınıza getirmek için geniş bir yelpaze oluşturduk.

Bir Novotel markası olan "nefais" Novotel Istanbul Zeytinburnu Oteli içerisinde hizmet vermekte olup, mekanın şefliği yurt içi ve yurtdışında bir çok uluslararası yarışmada ülkemizi temsil etmiş "The Taste Türkiye" yemek yarışması şampiyonu ve ekibi tarafından yapılmaktadır.